Champions League

Manchester City e în finala Ligii Campionilor după un meci perfect cu Real Madrid! ”Cetățenii” au predat o lecție de fotbal ”șampanie”

1 minute necesare pentru a citi articolul

Miercuri, 17 Mai 2023, ora 23:51

796 citiri

Manchester City e în finala Ligii Campionilor după un meci perfect cu Real Madrid! "Cetățenii" au predat o lecție de fotbal "șampanie"

Bernardo Silva FOTO Twitter UEFA Champions League

Manchester City a învins-o pe Real Madrid în returul semifinalelor Ligii Campionilor, scor 4-0, și s-a calificat în ultimul act. Pe 10 iunie, la Istanbul, City și Inter Milano vor juca pentru trofeu.

După 1-1 în tur, Manchester City a început furibund meciul de pe Etihad. Haaland a avut două lovituri de cap periculoase (minutele 13 și 21), dar Courtois a intervenit de fiecare dată excepțional.

Portarul belgian al lui Real Madrid a fost învins însă de Bernardo Silva în minutul 23: portughezul, lansat în careu de Kevin de Bruyne, a șutat la colțul scurt, fără speranțe pentru Courtois.

După o primă jumătate de repriză în care nu a contat, Real Madrid a dat semne de viață și Kroos a lovit transversala cu un șut năprasnic (35).

Bernardo Silva a făcut dubla în minutul 37, cu o lovitură de cap, după un șut blocat al lui Gundogan: 2-0 pentru Manchester City!

Cum s-a derulat repriza a doua

În minutul 51, Ederson, portarul echipei engleze, a scos de sub bară șutul lui Alaba. Haaland a avut din nou o ocazie mare în minutul 72, dar șutul lui a fost respins în bară de Courtois.

Manchester City a făcut 3-0 în minutul 76, după autogolul lui Militao, iar Alvarez a punctat în minutul 90+1 pentru 4-0. Echipa engleză s-a calificat în ultimul act cu scorul general de 5-1.

Pe 10 iunie, la Istanbul, în finala Ligii Campionilor se vor întâlni Manchester City și Inter Milano.

MANCHESTER CITY: Ederson – Walker, Ruben Dias, Akanji – Stones, Rodri – Bernardo Silva, De Bruyne (Foden 84), Ilkay Gundogan (Mahrez 79), Grealish – Haaland (Julian Alvarez 89). ANTRENOR Josep Guardiola

REAL MADRID: Courtois – Dani Carvajal (Lucas Vazquez 80), Eder Militao, Alaba, Camavinga (Tchouameni 80) – Valverde, Kroos (Marco Asensio 70), Modric (Rudiger 63) – Rodrygo (Dani Ceballos 81), Benzema, Vinicius. ANTRENOR: Carlo Ancelotti