Fără categorie

LiveBLOG Sorana Cîrstea – Karolina Muchova, în sferturi la US Open 2023 (de la ora 02:00)

1 minute necesare pentru a citi articolul

​Sorana Cîrstea și Karolina Muchova se întâlnesc în sferturi la US Open 2023, partida de pe arena Arthur Ashe fiind una dintre cele mai importante din cariera sportivei noastre. Meciul începe de la ora 02:00 (ora României) și este transmis în direct pe Eurosport și LiveBLOG pe HotNews.ro.

Sorana CirsteaFoto: Brad Penner / AP / Profimedia

Sorana Cîrstea – Karolina Muchova, în sferturi la US Open 2023

Dacă va câștiga acest meci, Sorana va acumula 2.110 puncte și va urca pe locul 23 în clasamentul WTA Live (acum se află pe 26, iar cel mai sus a fost pe 21).

Partida este prima din sesiunea de seară de pe cea mai mare arenă de tenis din lume.

De știut:

• Câștigătoarea dintre Cîrstea (favorită 30) și Muchova (10, finalistă în acest an la Roland Garros) va da în semifinale peste Coco Gauff (6), după ce americanca a surclasat-o pe letona Jelena Ostapenko (20), scor 6-0, 6-2.
  • Prin calificarea în sferturi, Sorana Cîrstea (33 de ani) și-a asigurat un premiu de $455.000 și 430 puncte în ierarhia WTA de simplu.
  • Cîrstea și-a egalat cel mai bun rezultat de la un Grand Slam: calificarea în sferturi (a mai ajuns în această fază a competiției la Roland Garros, ediția din 2009).

Sorana Cîrstea – Karolina Muchova, 1-3 în meciurile directe

2023, Montreal: 7-5, 6-4 pentru Muchova

2023, Miami: 7-5, 6-1 pentru Cîrstea

2023, Dubai: 6-4, 7-6(4) pentru Muchova

2020, US Open: 6-3, 2-6, 7-6(7) pentru Muchova.

US Open 2023, sferturi feminine

Jelena Ostapenko (20) – Coco Gauff (6) 0-6, 2-6

Sorana Cîrstea (30) – Karolina Muchova (10)

Marketa Vondrousova (9) – Madison Keys (17)

Qinwen Zheng (23) – Aryna Sabalenka (2).

US Open 2023 are loc în perioada 28 august – 10 septembrie, iar cele mai importante meciuri de la Flushing Meadows vor fi zi de zi pe HotNews.ro. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Iga Swiatek.

Articol preluat de la: sport.hotnews.ro