Fără categorie

VIDEO Florin Niță, prestație magistrală în Cehia – Internaționalul român a apărat două penalty-uri

1 minute necesare pentru a citi articolul

Pardubice, formația pentru care evoluează portarul român Florin Niță, a câștigat duminică în deplasare pe terenul celor de la Brno, scor 2-0. Internaționalul român a fost decisiv în această partidă și a apărat două lovituri de la 11 metri.

Florin NițăFoto: Šálek Václav / ČTK / Profimedia

Florin Niță, eroul celor de la Pardubice în victoria cu Brno

Pardubice a obținut o victorie importantă în play-out-ul pentru rămânerea în prima ligă a Cehiei și s-a impus în deplasarea de la Brno cu scorul de 2-0.

Martin Chlumecky a marcat pentru 1-0 în minutul 34 al partidei, iar tensiunea a atins cote maxime în repriza a doua.

În minutul 69, Jakub Reznicek a executat un penalty, dar Florin Niță a reținut și a menținut tabela intactă.

6 minute mai târziu, același Reznicek a bătut o nouă lovitură de la 11 metri, dar din nou, Florin Niță a intervenit fantastic.

Oaspeții au rezistat și au dat lovitura de grație în prelungiri, când Ladislav Krobot a făcut 2-0.

Cu acest rezultat, Pardubice acumulează 31 de puncte, la egalitate de puncte cu adversara directă. Ambele formații se află pe loc de baraj pentru menținerea în prima ligă.