Fotbal

Finala de vis la EURO 2020! Anglia a eliminat-o in prelungiri pe Danemarca si va intalni Italia pe Wembley

1 minute necesare pentru a citi articolul

Anglia va juca cu Italia in finala EURO 2020. Britanicii au invins Danemarca in semifinale, 2-1, dupa reprizele de prelungiri.

Danezii au fost cei care au deschis scorul prin Damsgaard dintr-o lovitura libera si tot ei au fost cei care au egalat pentru englezi, prin autogolul lui Kjaer.

Portarul Schmeichel a fost eroul Danemarcei dupa ce a scos suturile englezilor din toate pozitiile.

Kane a marcat golul victoriei pentru Anglia. Fotbalistul lui Tottenham a inscris in poarta goala dupa ce goalkeeper-ul danezilor a aparat penalty-ul executat slab chiar de el.

Danezii au contestat vehement lovitura de la 11 metri acordata englezilor.

Anglia – Danemarca este finala EURO 2020. Meciul va avea loc duminica pe legendarul stadion Wembley.

Desfasurarea meciului:

Minutul 1 – a incepuat partida

Minutul 12 – Ocazie Anglia: Sterling suteaza spre poarta danezilor, dar retine Schmeichel.

Minutul 30 – Damsgaard deschide scorul pentru Danemarca cu un sut fabulos din lovitura libera

Minutul 38 – Ocazie uriase pentru Anglia. Sterling suteaza din 6 metri, dar respinge miraculos portarul danezilor

Minutul 40 – Anglia egaleaza prin autogolul lui Kjaer. Anglia – Danemarca 1-1

Minutul 45 + 1 – Pauza. Anglia – Danemarca 1-1

Minutul 46 – a inceput repriza a doua

Minutul 55 – ocazie uriasa pentru Anglia: Schmeichel respinge incredibil lovitura de cap a lui Maguire.

Minutul 90+6 – Final. 1-1 este scorul dupa 90 de minute. Vom avea cel putin doua reprize de prelungiri si in a doua semifinala de la EURO 2020.

Au inceput reprizele de prelungiri

Minutul 93– Ocazie mare pentru Anglia: Schmeichel respinge inca o data sutul lui Kane

Minutul 102 Anglia primeste penalty la un fault al lui Sterling.

Minutul 104 – Gol Anglia: Kane marcheaza pentru 2-1 dupa ce rateaza penalty.

Minutul 120 – Finalul meciului. Anglia castiga cu 2-1 semifinala cu Danemarca si va juca in finala cu Italia.

ECHIPELE DE START:

Anglia (4-2-3-1): Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Rice, Phillips – Saka, Mount, Sterling – Kane. Selectioner: Gareth Southgate.

Danemarca (3-4-3): Schmeichel – Christensen, Kjaer, Vestergaard – Stryger Larsen, Hojbjerg, Delaney, Maehle – Braithwaite, Dolberg, Damsgaard. Selectioner: Kasper Hjulmand.

Arbitrul meciul este olandezul Danny Makkelie, iar al patrulea oficial este romanul Ovidiu Hategan.