Fotbal

Messi, primul trofeu major la echipa nationala! Argentina a invins Brazilia chiar pe Maracana si a castigat Copa America

2 minute necesare pentru a citi articolul

Argentina este noua campioana din America de Sud!

Nationala antrenata de Lionel Scaloni a invins cu 1 – 0 pe Brazilia in finala Copa America, disputata pe legendarul stadion Maracana. Angel Di Maria a inscris unicul gol al meciului, in prima repriza.

Messi si Neymar au fost in centrul atentie, fiecare ratand ocazii de gol.

Di Maria a deschis scorul pentru Argentina in prima repriza pentru Argentina, care putea fie egalata in partea a doua, dar golul lui Richarlison a fost anulat corect pe motiv de ofsaid.

Copa America castigata in Brazilia de Argentina este primul trofeu din cariera lui Leo Messi la nationala de seniori.

Superstarul argentinian a jucat trei finale cu echipa „pumelor” in America de Sud, pierzandu-le pe toate.

In plus, Messi a jucat si finala Mondialului din 2016 din Brazilia, pe care Argentina nu a reusit s-o castige in fata Germaniei.

La finalul meciului, fotbalistul argentinian a fost ridicat in sus de coechipieri.

Desfasurarea meciului:

Minutul 1 – a inceput meciul

Minutul 3 – intrare criminala a brazilianului Fred, care vede cartonasul galben

Minutul 22 – Di Maria deschide scorul pentru Argentina cu un lob peste portarul brazilian.
Argentina conduce 1-0 pe Maracana.

Minutul 45 +1 – Pauza pe Maracana. Argentina – Brazilia 1-0.

Minutul 46 – a inceput repriza a doua

Minutul 52– Brazilia egaleaza prin Richarlison, dar golul este anulat pentru o pozitie de ofsaid

Minutul 54 – ocazie mare pentru Brazilia. Richarlison suteaza puternic, dar respinge portarul Argentinei

Minutul 81 – Spiritele se incing pe Maracana. Jucatorii se imbrancesc dupa un fault dur a lui Otamendi la Neymar

Minutul 90+5 – Finalul meciului. Argentina invinge cu 1-0 pe Brazilia si castiga Copa America.

ECHIPELE DE START:

Argentina: Martinez – Montiel, Romero, Otamendi, Acuna – De Paul, Rodriguez, Lo Celso – Messi, L. Martinez, Di Maria

Selectioner: Lionel Scaloni

Brazilia: Ederson – Danilo, Marquinhos, Thiago Silva, Renan Lodi – Casemiro, Fred – Everton, Paqueta, Richarlison – Neymar