Fotbal

Rapid mai scoate un rezultat bun in amicale, cu o formatie de play-off din Liga 1

1 minute necesare pentru a citi articolul

Rapid Bucuresti, formatie de liga secunda din Romania, a remizat sambata cu Astra Giurgiu intr-unul dintre ultimele meciuri test inainte de reluarea campionatelor in Liga 1 si Liga 2 dupa pauza de peste 2 luni cauzata de pandemia de coronavirus.

Dupa ce a pierdut cu Dinamo la limita, scor 0-1, Rapid a facut egal cu Astra, scor 2-2, in fata unei trupe care tocmai a aflat ca nu a primit licenta pentru cupele europene din viitorul sezon.

Pentru Astra a fost prima partida dupa pauza provocata de coronavirus. Dan Alexa, antrenor la Rapid acum, s-a intalnit cu aceasta ocazie cu fostii sai elevi.

Giurgiuvenii au marcat prin Vasile Gheorghe (in minutul 3) si Kehinde Fatai (71), in timp ce de la Rapid a punctat Marian Draghiceanu o “dubla” in minutele 45 si 51. De remarcat ca la Astra a revenit si Constantin Budescu.

Iata formula de start a Rapidului: Popa – Bonnin, Manole, Sefer Lazar, Draghiceanu, Carstocea, Mallo, Voicu, Jorza, Hlistei.

Astra e pe locul 4 in Liga 1, inainte de reluarea sezonului, in timp ce Rapid va evolua intr-un play-off de 6 echipe disputat intr-o singura mansa pentru promovarea in L1, alaturi de UTA, FC Arges, Mioveni, Turris si Petrolul.

Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.