Fotbal

Se da primul trofeu al sezonului in Romania. Supercupa CFR Cluj

1 minute necesare pentru a citi articolul

Supercupa Romaniei are loc sambata seara, de la ora 20.00, pe Arena Nationala, meci in care CFR Cluj si Universitatea Craiova lupta pentru primul trofeu al sezonului.

Campioana CFR Cluj incepe meciul cu Daniel Graovac titular, la debutul in echipa ardeleana, dar si cu Claudiu Petrila din primul minut. Marius Sumudica a decis sa il lase pe banca de rezerve pe Adrian Paun si Billel Omrani, locurile lor fiind luate de Claudiu Petrila, respectiv Gabriel Debeljuh.

Universitatea, detinatoarea Cupei Romaniei, incepe cu bosniacul Elvir Koljic in atac, ajutat de Cimpanu, Cicaldau si Ivan, in vreme ce francezul Antoine Conte va juca pe postul de aparator dreapta.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*S-au incheiat primele 90 de minute, iar conform regulamentului se trece direct la loviturile de departajare.

*Ocazie importanta irosita de CFR Cluj, in minutul 72, prin Costache.

*Fara gol marcat, in minutul 60.

*0-0 la pauza.

*CFR Cluj are si ea doua sanse importante de a marca, la actiunile initiate de Sigurjonsson si Deac, 0-0 in minutul 30.

*Craiova are o prima ocazie, chiar in startul meciului, sutul lui Vatajelu fiind blocat de apararea CFR-ului.

*A inceput partida.

Echipele de start:

CFR Cluj: 87. Giedrius Arlauskis – 4. Cristian Manea, 29. Rachid Bouhenna, 6. Daniel Graovac, 45. Mario Camora (capitan) – 5. Jonathan Rodriguez, 8. Runar Mar Johansson – 11. Alexandru Chipciu, 10. Ciprian Deac, 27. Claudiu Petrila – 22. Gabriel Debeljuh. Antrenor: Marius Sumudica.
Rezerve: 34. Cristian Balgradean – 7. Adrian Paun, 9. Billel Omrani, 14. Iasmin Latovlevici, 18. Valentin Costache, 21. Anas Tahiri, 28. Ovidiu Hoban, 75. Adrian Mihai Gidea, 92. Mike Cestor.

Universitatea: 13. Mirko Pigliacelli – 29. Antoine Conte, 23. Marius Constantin, 4. Mihai Balasa, 5. Bogdan Vatajelu – 16. Dan Nistor, 8. Alexandru Mateiu – 28. Alexandru Cimpanu, 10. Alexandru Cicaldau (capitan), 9. Andrei Ivan – 19. Elvir Koljic. Antrenor: Marinos Ouzounidis.
Rezerve: 1. David Lazar – 6. Vladimir Screciu, 15. Ovidiu Bic, 18. Stefan Vladoiu, 20. Jovan Markovic, 21. Matteo Fedele, 22. Gustavo Vagenin, 25. Valerica Gaman, 39. Ionut Mitran.

Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galati); arbitri asistenti: Marius Badea (Ramnicu Valcea), Ferencz Tunyogi (Zalau); arbitru de rezerva: Sorin Costreie (Buftea)
Observator CCA: Constantin Gheorghe (Suceava)