Miercuri, 17 Iulie 2024, ora 22:59
110 citiri
O echipă de cercetători susține că a descoperit o peșteră pe Lună, bazându-se pe imagini radar ale suprafeței lunare, pe care o consideră un potențial loc pentru stabilirea unei prezențe umane pe satelitul nostru natural.
Tunelul se află în groapa „Mare Tranquillitatis” (Marea Liniștii), cea mai adâncă groapă cunoscută pe Lună. Acest nume ar putea suna familiar, deoarece Marea Liniștii este locul unde misiunea Apollo 11 a aterizat în 1969.
O peșteră pe Lună: un avantaj pentru colonizare
Groapa s-a format prin prăbușirea acoperișului unui tub de lavă sau a unei structuri de gol create de procese tectonice. Pentru a căuta structuri potențiale de peșteri în groapă, cercetătorii au analizat imagini radar cu vizualizare laterală realizate de instrumentul Mini-RF al Lunar Reconnaissance Orbiter între 2009 și 2011. Echipa a efectuat apoi simulări 3D ale geometriei potențiale a gropii și a peșterii, pentru a determina dacă luminozitatea observată în imaginile radar s-ar putea datora unor crevase subterane.
În cele din urmă, echipa a stabilit că există un tunel în groapă, cu o lungime între 30 și 80 de metri, o lățime de aproximativ 45 de metri și o înclinație maximă de 45 de grade. Cercetările lor au fost publicate în revista Nature Astronomy.
„Explorarea peșterilor lunare cu ajutorul misiunilor robotice ar putea oferi o perspectivă nouă asupra subsolului lunar și ar putea aduce noi informații despre evoluția vulcanismului lunar,” au scris cercetătorii în lucrare. „În plus, explorarea directă ar putea confirma prezența unor medii subterane stabile, protejate de radiații și cu condiții de temperatură optime pentru utilizarea umană viitoare.” s-a mai precizat.
Articol preluat de la: ziare.com