Luni, 22 Iulie 2024, ora 10:43
173 citiri
Administrația Națională de Meteorologie a emis luni, 22 iulie, o nouă atenționare Cod galbend de caniculă, valabilă în București și mai multe județe.
Noua atenționare meteo este valabilă până pe 24 iulie, la 10:00.
În acest interval, În sudul Olteniei, sudul, centrul şi estul Munteniei, precum şi în Dobrogea continentală, valul de căldură va persista, disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.
Temperaturile maxime vor fi de 33-36 de grade, iar minimele nu vor coborî sub 20 de grade, astfel că vor caracteriza nopţi tropicale.
FOTO ANM
ANM mai precizează că vor fi manifestări de instabilitate atmosferică în a doua parte a zilei de luni, local în Muntenia, în estul Olteniei şi în sudul Transilvaniei, iar marţi în special în zonele de deal şi de munte.
Articol preluat de la: ziare.com