Tenis

Borna fabuloasă la care au ajuns câștigurile lui Novak Djokovic din tenis

1 minute necesare pentru a citi articolul

Luni, 12 Iunie 2023, ora 05:22

197 citiri

Novak Djokovic a câștigat la Roland Garros FOTO facebook

Novak Djokovic, locul 3 ATP, a câştigat al 23-lea titlu de Grand Slam, din cariera sa, un adevărat record.

Djokovic l-a învins în finala de la Roland-Garros pe norvegianul Casper Ruud, locul 4 ATP, în trei ore şi 13 minute, scor 7-6 (1), 6-3, 7-5.

Djokovic este, la 36 de ani, primul om din istorie cu 23 de titluri majore în palmares. El s-a impus de zece ori la Australian Open, de trei ori la French Open, de şapte ori la Wimbledon şi de trei ori la US Open.

Nole are în palmares 94 de titluri ATP.

Grației rezultatelor sale, Djokovic a ajuns la aproape 170 de milioane de dolari câștigați din tenis, fiind lider incontestabil la acest capitol.

El va primi, după succesul de la Roland Garros, 2.473.304 și ajunge astfel la 169.700.000 dolari strânși din tenis.

Pe locul doi, în clasamentul all-time, este Rafael Nadal, la mare distanță, cu 134,6 milioane de dolari acumulați din tenis.